Z pewnością każdy kierowca intensywnie użytkujący swój samochód zauważył drastyczny wzrost cen paliwa. W poszukiwaniu oszczędności znaczna część osób decyduje się zamontować w swoim pojeździe instalację gazową, która znacząco obniża koszty eksploatacji pojazdu. Zanim oszczędny kierowca zauważy pierwsze zmiany w domowym budżecie, czeka go homologacja butli LPG. Jak przebiega cała procedura? Sprawdź!
Na czym polega homologacja butli LPG w samochodzie?
Homologacja butli LPG jest procedurą sformalizowania dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Uzyskany dokument jest dowodem na to, że stan fizyczny samochodu z zainstalowaną instalacją gazową pozwala na jego bezpieczne użytkowanie. Homologacja jest ważna 10 lat. Po tym czasie należy dokonać kolejnej legalizacji tego elementu. Instalacja musi zostać poddawana wnikliwej kontroli za każdym razem, kiedy dokonamy w niej zmian, po zakupie używanego samochodu zasilanego gazem, sprowadzenia auta zza granicy oraz po kolizji, nawet drobnej. Ponadto, jeśli montujemy w pojeździe nowy zbiornik, homologacja butli również jest konieczna. Bez tego rodzaju zaświadczenia nie możemy poruszać się samochodem po polskich drogach. Homologacja butli może wiązać się z drobnymi naprawami.
Proces homologacji w uproszczeniu
Wydaje Ci się, że homologacja jest skomplikowanym i problematycznym procesem? Nic bardziej mylnego! Aby uzyskać dokument dopuszczający pojazd do ruchu, należy zgłosić się do warsztatu posiadającego upoważnienie wystawione przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny). Homologacja butli LPG to koszt rzędu około 250 zł. Nieco więcej zapłacimy za nową butlę, bo około 500 zł.