Uwarunkowania dietetyczne w endometriozie są znaczące. Sama choroba nie jest bezpośrednio wywoływana przez czynniki dietetyczne, jednakowoż niektóre składniki diety mogą indukować nasiloną odpowiedź zapalną oraz prowokować zaburzenia hormonalne. U kobiet, u których wykryta została endometrioza dieta musi być odpowiednio realizowana i oparta na ścisłych zaleceniach. Jest to w stanie ograniczać ryzyko progresji choroby, zmniejszać dolegliwości i przyczyniać się do obniżenia prawdopodobieństwa nawrotów.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest jednym z najdziwniejszych i wciąż prowokującym wiele pytań schorzeniem. Choroba polega na powstawaniu ognisk śluzówki macicy poza narządem macierzystym: w jajniku, jajowodzie, w obrębie jamy otrzewnej. Przyczyny i etiopatogeneza nie są do końca poznane. Badania kliniczne obejmujące populację chorych i osób szczególnie narażonych wykazały jednak pewne uwarunkowania środowiskowe, które prowadzić mogą do rozwoju endometriozy. Wśród najważniejszych czynników ryzyka w endometriozie dieta zajmuje bardzo istotne miejsce.
Jakie produkty dietetyczne sprzyjają wystąpieniu endometriozy?
W badaniach prospektywnych i retrospektywnych zaobserwowano istotne tendencje do wzrastania częstotliwości występowania endometriozy i nasilenia jej objawów w grupie osób spożywających znaczne ilości następujących składników żywieniowych:
– nasycone kwasy tłuszczowe i czerwone mięso(szczególnie trans): mogą one indukować nasiloną odpowiedź zapalną komórek odpornościowych oraz podnosić poziom estrogenów, poprzez pozytywny wpływ na rozwój tkanki tłuszczowej,
– kofeina, alkohol,
– gluten: tutaj kwestia diety pozostaje sporna. Gluten nie należy do szkodliwych składników pokarmowych u większości populacji. U osób chorujących na endometriozę i redukujących spożycie glutenu dostrzeżono zmniejszenie dolegliwości bólowych. Działania pozytywnego należy jednak upatrywać w ogólnej modyfikacji diety i eliminacji z niej nasyconych kwasów tłuszczowych oraz czerwonego mięsa.
Dietetyczna broń przeciwko endometriozie
Ważną rzeczą jest także fakt, iż u osób u których występuje endometrioza dieta potrafi również ograniczać skutecznie dolegliwości.
Do szczególnie polecanych produktów dietetycznych należy zaliczyć:
– produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę D3: ryby morskie, orzechy, tran.
– kurkuminę: ogranicza ona metabolizm estrogenu w komórkach endometrium, co sprzyja ograniczeniu nasilenia dolegliwości bólowych.
– Owoce i warzywa: ich pozytywny wpływ wynika z działania anty-oksydacyjnego wielu zawartych w przedstawicielach tych grup związków. Dodatkowo pozytywnie ograniczenie procesów zapalnych i regulację gospodarki hormonalnej wpływa witamina C i E oraz żelazo.
Jak więc widać, w endometriozie dieta nie jest wyłącznie dodatkiem, a przydatnym narzędziem, które ogranicza objawy i postęp choroby.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.