W Polsce coraz bardziej popularne stają się domy z drewna. Naśladujemy w tym technologię kanadyjską czy skandynawską. Podobają nam się energooszczędne budynki, które powstają stosunkowo szybko i są tańsze w porównaniu z tradycyjnymi – murowanymi. Wydaje się, że domy z drewna w technologii szkieletowej to nie tylko sezonowa moda, ale zapowiedź zmian mieszkaniowych, stylu budowania i mieszkania, na który się otworzyliśmy.
Domy na całym świecie
W technologii szkieletowej powstają obecnie domy na całym świecie. Szczególnie Skandynawowie upodobali sobie ten typ budownictwa. Wiąże się przecież z wykorzystaniem drewna. Opiera się na dążeniu do wysokiej termoizolacyjności. Sprzyja więc zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach, co jest tak ważne w chłodnym klimacie. Odpowiednio dobrane okna energooszczędne dodatkowo wpływają na komfort mieszkania oraz efekty oszczędzania. Te wzory naprawę opłaca się naśladować.
Domy drewniane w Polsce
Także w Polsce wydłuża się okres, kiedy ogrzewamy domy. Praktycznie od października do maja musimy to robić, co wpływa diametralnie na rachunki. Dlatego wiele osób decyduje się na nowoczesną i ekologiczną formę oszczędzania i wybiera domy drewniane w technologii szkieletowej. Jako formę oszczędzania od podstaw. Wręcz od fundamentów.
Jak się buduje?
Domy drewniane w technologii szkieletowej wymagają szkieletu w całości wykonanego z drewna. Elewacja może być dowolna. Jeśli zależy nam na utrzymaniu drewnianego czy rustykalnego charakteru, to do wyboru mamy także elewację drewnianą. Tylko fundamenty takich domów są murowane.
Natomiast wszelkie prace związane z betonowaniem na budowie, na przykład wykonywanie placów, usprawnią pompy zaopatrzone w dobre węże do przesyłu betonu. Przyspieszą także prace związane z wykonaniem fundamentów.