Zanim zdecydujemy się na zakup kominka powinniśmy przejrzeć oferty pod kątem nie tylko mocy kominka czy też paliwa, jakie chcemy używać do spalania. Warto również zastanowić się, jaką funkcję ma on pełnić w naszym domu. Wśród polskich konsumentów dominuje raczej trend na kominki dekoracyjne, chociaż często pojawiają się osoby, które kominek w swoim domu w mniejszym lub większym stopniu chcą wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń.
Przed zakupem warto postawić sobie pytanie – na ile zależy nam na wyglądzie a na ile na funkcjonalności kominka? Oczywiście obydwa te elementy można ze sobą połączyć. Wszystko jest zależne wyłącznie od tego na czym tak naprawdę nam zależy. Na ryku do dyspozycji mamy kominki o szerokim zastosowaniu, wyglądzie, mocy oraz funkcji. Koniecznie przed zakupem sprawdź ofertę u swojego producenta: https://just-home.com.pl/. Jeśli akurat interesują nas wkłady kominowe w których będziemy mogli palić drewnem koniecznie zerknijmy tutaj: https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne/.
Zasadniczo kominek może być wykorzystywany na 3 sposoby:
- Kominek używany okazjonalnie – skupiamy się na walorach wizualnych płynących z palenia w kominku. Palimy w chłodne wieczory, kiedy instalacja centralnego ogrzewania jeszcze nie funkcjonuje, a mamy potrzebę ogrzania siebie i wprowadzenia ciepła do naszego salonu i innych pomieszczeń;
- Kominek jako dodatkowe źródło ciepła – kominek wykorzystujemy do ogrzewania naszego domu w sezonie jesień/wiosna, aby ograniczyć zużycie gazu bądź oleju opałowego. Może służyć również do ogrzewania wody w sezonie letnim i pełni funkcję pieca zastępczego w momencie awarii centralnego ogrzewania.
- Kominek wykorzystywany jako główne źródło ciepła – pełni funkcję centralnego ogrzewania w naszym domu. Zgodnie z prawem kominek nie może stanowić jednak jedynego źródła ciepła w naszym domu, a budynek musi być zaopatrzony w urządzenia grzewcze awaryjne – w praktyce mogą to być nawet grzejniki elektryczne.
Innym popularnym kryterium jest podział pod kątem czasu, przez jaki utrzymywany jest żar w naszym kominku po jednorazowym zapaleniu i załadunku wkładu do pełna. Klasyfikacja zapoczątkowana przez Francuzów i wykorzystywana przez większość producentów kominków. Wygląda ona następująco:
- Żar utrzymujący się ponad 10 godzin,
- Żar utrzymujący się do 10 godzin,
- Czas utrzymywania się żaru bliżej nieokreślony
Łatwo się domyślić, że w przypadku wariantu ostatniego rozmawiamy o kominku pełniącego wyłączni rolę dekoracji i budowania uczucia przytulności i ciepła poprzez wieczorne rozpalenie w celu dogrzania naszego salonu i nas samych. Nie mniej, w momencie, gdy zależy nam również na funkcjonalności naszego kominka, warto kupić wkład, w którym mamy pewność, że żar będzie się utrzymywał od kilku do kilkunastu godzin. Należy pamiętać, że jeśli kominek chcemy wykorzystywać, jako główne źródło ciepła, to koniecznie musimy zadbać o doprowadzenie instalacji, oraz zakup kominka z płaszczem wodnym.