Ciekawe

Czym są urządzenia pneumatyczne?

Pneumatyka jest wszechobecna od tak dawna, że dzisiaj jest już praktycznie niezauważalna przez wielu ludzi. Niemniej jednak, urządzenia pneumatyczne przede wszystkim potrzebne są w wielkich halach przemysłowych. Czym różnią się od elementów pneumatycznych o prostej konstrukcji wykorzystywanych poza przemysłem?

Skomplikowana konstrukcja

Na pewno na uwagę zasługuje przede wszystkim konstrukcja urządzeń pneumatycznych w halach przemysłowych. Rzecz w tym, iż jest ona mocno skomplikowana. W zasadzie w każdej maszynie znajdują się zawory rozdzielające. Jeśli bowiem nie byłoby zaworów rozdzielających, operatorzy maszyn nie mieliby możliwości sterowania nimi.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że poza przemysłem elementy pneumatyczne wykorzystują zwykle tylko mechanizm pneumatyczny. Urządzenia przemysłowe natomiast niekoniecznie ograniczają się tylko do pneumatyki. Zdarza się, że łączy się je z wieloma innymi elementami, które działają zupełnie inaczej.

Jak sterować urządzeniami pneumatycznymi?

Wspomniano wcześniej o konieczności sterowania urządzeniami pneumatycznymi. Jak wiadomo, służą temu zawory rozdzielające. To właśnie przy ich pomocy osoba obsługująca maszynę może przekierować powietrze tak, aby zmodyfikować działanie danego urządzenia.
Warto zauważyć, że urządzeniami można sterować na różne sposoby. Popularne jest sterowanie pneumatyczne, które polega na prostym przemieszczaniu powietrza dzięki odpowiedniemu używaniu zaworów rozdzielających. Ponadto, istnieje także sterowanie elektromagnetyczne. Jest to metoda zaawansowana technologicznie i droga, dlatego póki co stosowana jest dosyć rzadko.

Jakość urządzeń pneumatycznych

Teoretycznie, urządzenia pneumatyczne nie stanowią żadnego zagrożenia. Nie wykorzystują one łatwopalnych paliw, zwykle nawet działają bez użycia prądu. Z drugiej jednak strony, maszyny pneumatyczne nieraz są bardzo duże i ciężkie. Dlatego też, sporadycznie może dochodzić do wypadków.
Ważne jest więc, aby wszystkie części maszyn, włącznie z zaworami rozdzielającymi, były jak najwyższej jakości. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo odpadnięcia którejś części maszyny, czy też jakiegokolwiek innego wypadku jest mniejsze. Ponadto, podczas używania urządzeń pneumatycznych wskazane jest również zachowanie szczególnej ostrożności, ażeby uniknąć doznania jakiegokolwiek urazu.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Previous ArticleNext Article