Wokół gazu pieprzowego i rosnącej popularności środków samoobrony powstało kilka bezsensownie powielanych kłamstw. Czy gaz pieprzowy jest legalnym narzędziem samoobrony? Wbrew pozorom na to pytanie istnieje jednoznaczna odpowiedź.
Legalność gazu pieprzowego
Gaz pieprzowy jest legalnym środkiem samoobrony. Art. 11 Ustawy o broni i amunicji potwierdza powyższą tezę:
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
- posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ręczne miotacze gazu obezwładniającego są legalne i można je posiadać bez zezwolenia, natomiast pistolety gazowe wymagają odpowiednich zezwoleń od organów Policji. Przy zakupie zwykłego gazu pieprzowego należy mieć ze sobą i okazać dowód osobisty, który potwierdza pełnoletność obywatela.
Posiadanie gazu pieprzowego wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Wnoszenie tego środka samoobrony na pokład samolotu i do specjalnie chronionych budynków jest absolutnie zakazane. Wszystkie imprezy masowe także wykluczają posiadanie przy sobie gazów pieprzowych. Podczas wyjazdu za granicę i zamiarze zabrania ze sobą gazu, warto sprawdzić, czy prawo ustanowione w danym kraju umożliwia posiadanie bez pozwolenia gazu pieprzowego. Należy tutaj pamiętać o łacińskiej paremii ignorantia iuris nocet, ignorantia facti non nocet – nieznajomość prawa szkodzi, nieznajomość faktu nie szkodzi.
W jakich sytuacjach użycie gazu pieprzowego jest legalne?
Użycie środka samoobrony, jakim jest gaz pieprzowy, dozwolone jest tylko i wyłącznie podczas obrony koniecznej. Obrona konieczna to okoliczność wyłączająca bezprawność czynu zabronionego – jest kontratypem. Reasumując, użycie gazu w sytuacji obrony koniecznej nie będzie ścigane. Obrona konieczna jest dopuszczona w przypadku zamachu na dobro materialne oraz na zdrowie i życie ludzkie.
Art. 25 KK. § 1: Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.