Ciekawe

Blacha trapezowa – fakty i mity

Blacha trapezowa wciąż uchodzi za materiał tani i prosty w montażu, taki, który nie generuje dodatkowych kosztów, związanych choćby z ceną robocizny. Jednocześnie wielu z nas uważa ją za rozwiązanie dyskusyjne estetycznie, zarezerwowane raczej dla hali magazynowej, niekoniecznie jednak zdatne do zastosowania w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym.

Nowoczesna blacha trapezowa

Warto mieć jednak na względzie fakt, że postęp, jaki na przestrzeni ostatnich kilku czy kilkunastu lat dokonał się na rynku materiałów budowlanych, nie ominął technologii pokrywania dachów – także blachy trapezowej, która obecnie znacznie różni się od starszych, klasycznych wykonań.
Przede wszystkim, znacznej poprawie uległy parametry techniczne obecnie dostępnej na rynku blachy. Świadczy o tym choćby fakt, że już w przypadku najtańszych i najprostszych produktów, spodziewać się możemy gwarancji producenta na 15-20 lat. Nowe rozwiązania, takie jak choćby zastosowanie stopu cynku i miedzi do pokrycia blachy, zapewniają ponadto o wiele wyższą odporność na uszkodzenia – choćby mechaniczne.

Osuwanie się śniegu

Sporym problemem, przez który często odrzucaliśmy zastosowanie blachy trapezowej w przypadku dachów skośnych, jest zjawisko zsuwania się dużych ilości śniegu w momencie, w którym zaczyna się on delikatnie topić. Może to być bardzo niebezpieczne i z pewnością sytuacja taka jest wysoce niepożądana.
Na szczęście, dla tego rodzaju dachów, na rynku dostępne są blachy trapezowe z posypką mineralną, które oprócz zatrzymania śniegu do momentu, w którym naturalnie stopnieje, oferują także ciekawszy, przyjemny dla oka wygląd, mogący z powodzeniem imitować dachy innego typu.

Czy blacha trapezowa wciąż jest tania?

Pomimo wszelakich unowocześnień, jakie stosuje się w przypadku produkcji współczesnej blachy trapezowej, jedna rzecz pozostaje niezmienna od lat. Wciąż jest to rozwiązanie najtańsze, doskonale sprawdzające się w budynkach, w przypadku których koszty odgrywają bardzo istotną rolę. Niska cena samego materiału i prosty, nieskomplikowany sposób montażu, z którym poradzi sobie nawet początkujący dekarz sprawiają, że popularność tego rozwiązania jest wciąż wysoka – i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.
Jednocześnie, w niskiej cenie, otrzymujemy dobry technicznie produkt, który służył będzie przez długie lata. Szeroka paleta barw, w jakich produkowane są pokrycia tego typu sprawia również, że dach z blachy może być po prostu ładny.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal – blacha trapezowa

Previous ArticleNext Article