Dom i Wnętrze

Hydroizolacja balkonu – położenie dwóch warstw uszczelniających

Izolacja tarasu czy balkonu wiąże się zawsze z wykonaniem szeregu niezwykle ważnych czynności, dlatego też prace te warto zlecić wykwalifikowanym fachowcom budowlanym. Muszą one być wykonane solidnie, gdyż tylko wówczas mogą zapewnić trwałość balkonu na wiele lat.

Skutki braku szczelnej izolacji balkonu

Balkon jest tą częścią domu, która jest nieustannie narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg oraz bardzo niskie temperatury mogą przyczynić się do tego, że na balkonie pojawi się wilgoć, pleśń oraz grzyby. W celu skutecznego uchronienia balkonu czy przydomowego tarasu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi musi być wykonana profesjonalna hydroizolacja balkonu.

Hydroizolacja – położenie pierwszej warstwy uszczelniającej

Główna izolacja jest zawsze kładziona bezpośrednio na warstwę betonu. Do jej wykonania warto wybrać izolację bitumiczną, która bez problemu przyklei się bezpośrednio do podłoża. Taka izolacja balkonu ma za zadanie skutecznie chronić beton w przypadku uszkodzenia drugiej warstwy. Bardzo ważne jest, aby położyć ja również na strefę cokołową ścian, gdyż wówczas ewentualna wilgoć nie będzie skraplała się po murach i nie będzie wnikała w szczeliny pozostawione w masie w rogach tarasu.

Przed położeniem drugiej, zewnętrznej warstwy należy również położyć tak zwaną warstwę rozdzielającą czyli matę drenującą czy też włókninę techniczną.

Izolacja tarasu i balkonu – położenie drugiej warstwy ochronnej

Każda skuteczna hydroizolacja wymaga położenia drugiej warstwy, którą stosuje się przed położeniem płytek mrozoodpornych. W tym celu warto użyć skutecznego materiału budowlanego jakim jest folia w płynie. Jej zaletą jest łatwość oraz szybkość kładzenia. Ponadto dokładnie wypełnia ona wszystkie szczeliny. Można też użyć klasycznej zaprawy uszczelniającej, którą to można z łatwością nanieść na budynki o różnych kształtach. Zaprawa ta dobrze przyczepia się do różnego rodzaju podłoża oraz tworzy mocną warstwę dla pokrycia podłoża. Jest ona bardziej elastyczna niż folia w płynie, która to z kolei szybciej się wiąże i jest wyjątkowo odporna na wysokie mrozy.

Na koniec prac warto zadbać o dodatkową ochronę dla balkonu. Jest nią odpowiedni klej do mocowania płytek, który to także ma właściwości hydroizolacyjne. Dzięki niemu można nie tylko skutecznie przymocować płytki, lecz także uniknąć w przyszłości przedostawania się wilgoci.

Previous ArticleNext Article
Stolik nocny z półką w stylu loft https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/beciki-niemowlece-bawelna-velvet/ https://beesafe.pl/porady/przejazd-na-czerwonym-swietle/