Utrata zębów jest procesem naturalnym – dawniej było to wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, obecnie tracimy zęby w sposób naturalny, głównie z powodu wieku podeszłego. Dawniej, aby wyrównać ubytki w zębach, nasz organizm w drodze ewolucji wytworzył dodatkowe zęby – zęby mądrości. Dzisiaj często są one problemem, gdyż najzwyczajniej w szczęce nie ma na nie miejsca. Jakie są inne problemy związane z wypadaniem zębów?
Wypadanie zębów może być również wynikiem nieodpowiedniej diety, przewlekłej choroby – dawniej ludzie często zapadali na szkorbut, którego głównym objawem było wypadanie zębów. Szkorbut był chorobą polegającą na niedostatecznej ilości witaminy C w organizmie. Wypadanie zębów może być również wynikiem agresywnej chemioterapii.
Zęby możemy tracić także w wypadkach – w wyniku zderzenia samochodowego, ale także podczas uprawiania sportów.
Metody uzupełniania uzębienia
Obecnie istnieje wiele możliwości na uzupełnianie luk zębowych. Jedną z najczęściej stosowanych są zabiegi implantologiczne. Zabiegi te polegają na wszczepianiu implantu w kość, w miejscu brakującego zęba. Po zrośnięciu się implantu i zęba na wierzchołek implantu nakładana jest korona, tworzona na indywidualne zamówienie. Korona imituje naturalny ząb, odbija światło tak samo jak zwykłe zęby. Korony tworzone są na zamówienie – dobierane są odpowiednie kolory, zgodne z naturalnym uzębieniem. Korona tworzona jest z materiałów odpornych na uszkodzenia, zarysowania, pękanie. Implanty zębów to bardzo popularna metoda uzupełniania uzębienia.
Drugą metodą uzupełniania luk w zębach jest zastosowanie mostów protetycznych. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, ponieważ do założenia mostu konieczne jest spiłowanie sąsiadujących z ubytkiem zębów. Zabieg założenia mostu jest bezbolesny, a sam most zakładany jest na stałe. Mosty tworzone są na zamówienie, muszą one być dopasowane do szczęki oraz koloru naturalnych zębów.