Motoryzacja

Preparat na gołą blachę, czyli cynk w sprayu

Każda naprawa blacharska, czy to wykonana przez profesjonalistę czy przez nas samych w przydomowym garażu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia blachy. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku naruszenie fabrycznej warstwy ocynku poprzez wywiercenie otworów czy też przypadkowe uszkodzenie tej powierzchni.
Umieszczenie Polski na mapie świata, tj. w obecnej szerokości geograficznej sprawia, że niemal każdej zimy mamy do czynienia z licznymi opadami śniegu oraz lodem pojawiającym się na naszych ulicach i utrudniającym eksploatacje samochodów. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że zima ma również największy wpływ na blacharską kondycję naszych pojazdów ze względu na posypywane w naszym klimacie drogi przy pomocy soli.

Zabezpieczenie blachy

Właśnie ze względu na sól drogową oraz dużą wilgotność konieczne jest jak najszybsze zabezpieczenie gołej blachy i wszystkich miejsc, w których naruszona została pierwotna warstwa ocynku. Czym to najlepiej, najłatwiej i najtaniej zrobić? Oczywiście cynkiem w sprayu.

Ile to kosztuje?

Podstawową zaletą cynku w sprayu jest jego cena. Cynk w sprayu dobrego i renomowanego producenta kupimy już za kilkanaście złotych. Pomimo tego, że wszystkie cynki w sprayu dostępne na polskim rynku mają bardzo podobny skład i działają tak samo, to jednak warto wybrać produkt, który w swoim składzie będzie posiadał największa możliwą ilość cynku – przeważnie są to preparaty w przedziale 90 do 97 procent cynku.

Jak stosować?

Decydując się na cynk w sprayu warto pamiętać o tym, że nie jest to stricte preparat na rdzę, a jedynie preparat przed nią zabezpieczający. Aby w pełni wykorzystać możliwości cynku, który oferuje nam dobrą przyczepność do podłoża połączoną z estetyczną ochroną antykorozyjną umożliwiającą późniejszą obróbkę przy pomocy chociażby kolejnych lakierów nawierzchniowych, to konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – cynk w sprayu powinniśmy kłaść na gołą, oczyszczoną blachę, wolna od rdzy!
Pomimo tego, że na każdym opakowaniu cynku w sprayu znajdziemy dokładną instrukcje jego stosowania, to wielu z nas o tym zapomina, a następnie jest zdziwionych, że w naprawianych miejscach po kilku miesiącach ponownie pojawia się rdza.
Aby odpowiednio zabezpieczyć blachę konieczne jest ścisłe trzymanie się procesu technologicznego zalecanego przez producenta danego cynku w sprayu – przeważnie jest to właśnie dokładne oczyszczenie powierzchni, odtłuszczenie jej i nakładanie cynku w równomiernych, cienkich warstwach w temperaturze w okolicach 20 stopni Celsjusza.
Tekst powstał we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/rodzaje-paliwa-na-stacji/ https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-wozka-spacerowki-gondoli/pluszowy-mis-spiworki/ https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-automat/