Ciekawe

Zalety wynikające z wprowadzenia ISO 13485 w firmie

Certyfikaty ISO przyznawane są przez niezależną organizację, która w bardzo rygorystyczny sposób podchodzi do kwestii jakości. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu jest potwierdzeniem, że podmiot w bardzo rzetelny sposób podchodzi do realizowanych przez siebie zadań, a oferowane produkty czy usługi są naprawdę wysokiej jakości. Jakie są zalety z uzyskania certyfikatu ISO 13485?

Procedura uzyskania certyfikatu?

Rozpoczynając ubieganie się o uzyskanie certyfikatu trzeba zdawać sobie sprawę, że do jego otrzymania jeszcze długa droga. Konieczne będzie dostosowanie działania firmy do opracowanych norm, które są bardzo restrykcyjne. Takie podejście sprawia, że certyfikat ISO 13485 zyskują firmy, które faktycznie rzetelnie przygotowały się do jego uzyskania.

Całość starań rozpoczyna się od przygotowania początkowego audytu ISO 13485, który określa możliwości i zadania, jakie muszą zostać zrealizowane. Audyt wykonywany jest przez profesjonalne podmioty, jak DJB Doradztwo. Na jego podstawie ustalany jest harmonogram działania, etapy prac, szkolenia pracowników, konieczność przygotowania audytów wewnętrznych, na podstawie których przyznany zostanie certyfikat. Proces ten trwa, jednak gdy zostanie zakończony sukcesem – przedsiębiorstwo zyskuje określony prestiż.

Certyfikat ISO 13485 – zalety?

Sposób, w jaki postrzegane są podmioty posiadające odpowiedni certyfikat ISO jest oczywisty – każdy, komu udało się go uzyskać musiał przejść długą drogę i właściwie przygotować działanie i procedury. Oznacza to, że usługi czy produkty, jakie oferuje są naprawdę wysokiej jakości. Certyfikat ISO 13485 gwarantuje nie tylko prestiż, ale jest świadectwem wpływającym na konkurencyjność podmiotu.

Posiadanie certyfikacji jest często niezbędna, aby podejmować współpracę z innymi podmiotami, nie tylko krajowymi, ale i zagranicznymi. Otwiera to nowe możliwości i sprawia, że firma może się rozwijać.

Ponadto opracowane procedury wpływają korzystnie na system działania i produkcji. Wykonywane audyty i formułowanie celów działania pozwala porządkować również odpowiednią i zgodną z przepisami dokumentację, ważną dla prawidłowego zarządzania jakością. Warto wiedzieć, że wdrożenie certyfikatu ISO 13485 to korzyści obejmujące też redukcję strat, bo ograniczenie ryzyka wystąpienia produktu wadliwego zmniejsza też prawdopodobieństwo zgłaszania reklamacji, a to przekłada się na obniżenie kosztów związanych z jej rozpatrzeniem i zaspokojeniem żądań kontrahenta.

 

Previous ArticleNext Article