Pellet – co warto o nim wiedzieć?

Coraz większa ilość Polaków poszukuje alternatywnych metod ogrzewania swoich domostw – wynika to ze stale rosnących cen węgla kamiennego, jak również ropy czy prądu. Rosnące ceny surowców sprawiają, że posiadacze domów jednorodzinnych zmuszeni są do zmniejszenia ogrzewania w celu oszczędzenia pieniędyz w portfelu. Na szczęście na polskim rynku coraz więcej jest alternatyw, takich jak chociażby pellet. Co warto o nim wiedzieć?

Zalety pelletu

Pellet jest ekologicznym materiałem opałowym tworzonym ze sprasowanych odpadów drzewnych: wiórów, kory, trocin, zrębków. Do tworzenia pelletu wykorzystywane są również uprawy energetyczne, słoma. Pellet ma postać niewielkiego granulatu. W rzeczywistości pellet prasowany jest przy pomocy olbrzymiej siły.
Zaletami pelletu są: opałowość zbliżona do drewna oraz stosunkowa niska wilgotność. Pellet jest również znacznie bardziej ekologiczny niż inne materiały opałowe – wydzielanie dwutlenku węgla podczas spalania jest znikome. Na uwagę zasługuje również fakt, że po spaleniu niewielka ilość popiołu po spaleniu pelletu może zostać wykorzystana do nawożenia ogrodu czy doniczek z roślinami.
Pellet idealnie nadaje się do ogrzewania domów w których zainstalowane są piece automatyczne z podajnikami czy kominki ze specjalnymi pojemnikami na pellet.
Najwyższej jakości pellet nie ma w sobie żadnych zanieczyszczeń, powstaje on z cięcia okorowanych pni drzew iglastych, a jego elementy są łączone ze sobą przy pomocy ligniny, która również jest naturalnym składnikiem drewna.
Więcej na: Pellet Płock – Mrówka PSB