Leczenie endometriozy

 

Czym jest endometrioza?

Jest to schorzenie kobiece, na które cierpi około dziesięć procent płci pięknej na całym świecie. Jest to heterotopowa lokalizacja błony śluzowej macicy. Przyczyn tej choroby nie udało się ustalić w stu procentach do tej pory – i to pomimo notorycznych badań lekarzy oraz naukowców w tym kierunku. Leczenie endometriozy opiera się zarówno na chirurgii, jak i farmakologii. Teorie związane z przyczynami tego schorzenia podzielić można na trzy grupy:
– teoria transplantacji (przemieszczanie się krwi menstruacyjnej przez jajowody do jamy otrzewnej),
– teoria metaplazji (przekształcanie się komórek niezróżnicowanych),
– teoria indukcji (łączy w sobie elementy dwóch wcześniej wymienionych teorii).

Objawy schorzenia

Wśród typowych objawów endometriozy wymienić można między innymi:

– ból podczas współżycia seksualnego,
– bóle typu przewlekłego w obrębie miednicy,
– ciągłe i uciążliwe zmęczenie,
– krwawienia poza menstruacją,
– krwiomocz,
– bardzo obfite menstruacje,
– bardzo uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego,
– innego rodzaju objawy, w tym na przykład wzdęcia oraz zaparcia.
W przypadku rozpoznania u siebie objawów tego typu, zgłosić należy się do lekarza. Pomocną okazać może się zdecydowanie wizyta i ginekologa, choć pierwszą radą wspomóc może również lekarz pierwszego kontaktu.

Jak się leczy endometriozę?

leczenie endometriozy – Miracolo odbywać może się za pomocą kilku metod:
– leczenie chirurgiczne,
– leczenie farmakologiczne,
– tak zwane leczenie skojarzone (zawierające elementy obu wcześniej wymienionych metod).
Wybór konkretnej metody uzależniony jest od bardzo wielu różnego rodzaju czynników. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący na podstawie wywiadu oraz szeregu badań. Najważniejsze jest – po pierwsze – prawidłowe rozpoznanie endometriozy. Decydującą rolę odgrywa wykonanie laparoskopii.

Farmakologia

Podczas leczenia endometriozy za pomocą środków farmaceutycznych stosuje się wiele różnego rodzaju specyfików. Wśród nich wymienić można na przykład: niesteroidowe leki przeciwzapalne, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, inhibitory aromatazy, progestageny i inne leki.

Chirurgiczne leczenie endometriozy

Dzieli się ono na leczenie zachowawcze i radykalne. Jego celem jest usunięcie wszystkich zmian chorobowych i przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych.
Warto dodać, iż podczas leczenia endometriozy można skutecznie pomóc organizmowi w walce z chorobą. Można na przykład zrobić to za pomocą specjalnej diety, w której nie zabraknie między innymi takich produktów jak siemię lniane czy oliwa z oliwek.

https://ubezpieczenie-szkolne.s3.us-west-004.backblazeb2.com/index.html zobacz wiecje https://disqus.com/by/motulinks/about/