Ciekawe

Praca za granicą – jak poradzić sobie w nowej rzeczywistości?

Nie maleje liczba Polaków decydujących się na wyjazd zarobkowy na zachód. Wśród najczęściej obieranych kierunków wymienia się Niemcy – nie tylko ze względu na bliskość, ale także chłonny rynek pracy. Jak poradzić sobie w nowym miejscu i rozpocząć nowe życie?

Emigracja zarobkowa do Niemiec

Praca w Niemczech kojarzona jest zazwyczaj z wyjazdami sezonowymi. Coraz większa liczba pracowników decyduje się jednak na stały etat – pracownicy w Niemczech poszukiwani są w takich branżach jak automotiv, przemysł lekki, ale także handel. Pracownicy z Polski często ściągami są przez sieć – ogłoszenia o pracę znajdujemy na portalach z ogłoszeniami pracę, ale także na wewnętrznych portalach dużych korporacji, gdzie pracownicy szukają nowych możliwości zatrudnienia w ramach jednej firmy.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy jest oczywiście znalezienie dla siebie odpowiedniego lokum oraz załatwienie wszelkich niezbędnych spraw urzędowych. W wielu korporacjach pracownicy zza granicy mogą liczyć na pomoc oddelegowanego pracownika. Obowiązkiem nowego pracownika jest przede wszystkim założenie konta bankowego na które spływać będzie wynagrodzenie. Istotne jest także ubezpieczenie zdrowotne.

Wyjazd do Niemiec wspólnie z rodziną

Osoby posiadające dzieci mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech. Jego kwota co roku ulega drobnej korekcie. Z pewnością taki zastrzyk finansowy pozwoli nam zapewnić dziecku komfort i wygodę. Wiele osób porównuje Kindergeld a 500+ – świadczenia te nie są wydawane na podobnych zasadach. W Niemczech Kindergeld przyznawany jest na każde dziecko do 25 roku życia, o ile nie skończyło ono wcześniej edukacji. Kindergeld przyznawany jest także dzieciom o orzeczonej niepełnosprawności. Wtedy świadczenie to obowiązuje bez ograniczeń wiekowych. Chcąc ubiegać się o świadczenie Kindergeld musimy pamiętać o tym, aby wniosek złożyć nie później niż po upływie 6 miesięcy od momentu zatrudnienia.

Previous ArticleNext Article