Wielu z nas ma problem z rozumieniem ze słuchu w języku angielskim. To całkowicie naturalne, że szczególnie na początku przygody z językiem angielskim, rozumienie wypowiedzi słownych będzie sprawiało nam dość duże problemy. Jednak nie dotyczy to jedynie osób początkujących, a również zaawansowanych. Często jest to wynikiem zaniedbań rozwoju tej sfery podczas nauki angielskiego. Warto zauważyć, że język angielski jest tak popularny na całym świecie, że możemy mieć styczność z bardzo wieloma różnymi akcentami. Inaczej będzie brzmiał angielski w wykonaniu Włocha, inaczej z ust Polaka, a zupełnie inaczej będzie mówił rodowity Brytyjczyk.
Rozumienie ze słuchu można trenować i po prostu się go uczyć. Nic nie przychodzi samo od razu, również nauka rozumienia ze słuchu wymaga czasu i włożonego wysiłku. Może ten aspekt nauki języka angielskiego wygląda odrobinę inaczej od pozostałych, ale jest równie ważny. Dużym plusem jest to, że ucząc się rozumienia ze słuchu po angielsku, możemy świetnie się bawić, relaksować i rozwijać nasze zainteresowania!
Wybór odpowiedniego materiału do słuchania to kluczowa kwestia, od której zależy efektywność i skuteczność naszej nauki. Źródeł może być wiele – telewizja, radio, internet, YouTube, podcasty i wiele, wiele więcej. Jak wybrać z całej tej masy materiał, który będzie dla nas odpowiedni? Przede wszystkim powinien spełniać kilka podstawowych wymagań:
- Jest na temat, który nas interesuje.
Zawsze warto łączyć przyjemne z pożytecznym, prawda? Wybierając materiał, który rozwija nasze zainteresowania lub hobby, możemy tylko zyskać. Zdobędziemy nową, użyteczną dla nas wiedzę, a przy okazji trening słuchania nie będzie nas nudził! - Korzystanie z tego materiału sprawia nam przyjemność.
To bardzo istotny aspekt. Nikt nie lubi korzystać z czegoś, co jest uciążliwe. Jeśli dotyczy to na dodatek nauki, która zwykle sama w sobie nie jest pociągająca to mamy murowaną porażkę. Wybierzmy film, którego tematyka nam się podoba, dobierzmy taki podcast, który rozwija nasze zainteresowania. Uwaga! Podczas wybierania podcastu warto zastanowić się czy głos prowadzącego nam odpowiada i nie będzie nas męczył podczas dłuższego słuchania! - Nie jest dla nas ani za prosty, ani zbyt trudny.
Idealnym rozwiązaniem jest materiał, który jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć dopiero po kilku przesłuchaniach. Wspieranie się słownikiem jest uzasadnione w takich przypadkach. Jeśli wybierzemy materiał zbyt prosty to nie wyciągniemy z niego odpowiednich efektów. Słuchając z kolei rzeczy zbyt trudnych jak na nasz aktualny poziom, również niewiele będziemy rozumieć i skuteczność naszej nauki będzie niewielka.