Dom i Wnętrze

Jak sprawić, że we własnym domu poczujemy się lepiej?

Wiedza o tym, w jaki sposób otaczająca nas przestrzeń wpływa na nasze samopoczucie, a w dłuższych okresach czasu również na zdrowie, jest wciąż rozwijającą się dziedziną nauki, która stoi na pograniczu psychologii i architektury. Warto przyjrzeć się jej dotychczasowym ustaleniom, bo dzięki temu można zaaranżować dom taki, by czuć się w nim lepiej.

Oświetlenie dla domu – jak wpływa na samopoczucie?

To, jak zaprojektowane jest oświetlenie dla domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i powinno być zawsze uwzględniane w budownictwie mieszkalnym. Przede wszystkim liczy się jak największy dostęp do światła dziennego. Dlatego właśnie w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, powinny znajdować się duże okna, gwarantujące odpowiednie nasłonecznienie.

Jednakże dostęp do odpowiedniej ilości światła dziennego nie zawsze jest możliwy. Odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia dla domu pozwala na uzyskanie równie satysfakcjonujących efektów. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są specjalne żarówki, które imitują światło naturalne. Jak udowodniono, oświetlenie takie w dużym stopniu może pozytywnie wpływać na nastrój.

Jak odpowiednio dobierać kolory?

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni dobór kolorów. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą wykorzystywane poszczególne pomieszczenia w domu. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy poleca się częściej stosowanie kolorów nieco chłodniejszych i neutralnych, choć wiele zależy również od indywidualnych preferencji.

Z kolei pomieszczenia, których głównym zadaniem jest relaks i wypoczynek poleca się malować w kolory o raczej ciepłej barwie, oraz takie, które mają właściwości uspokajające. Warto również pamiętać, że odpowiedni dobór kolorów i ich odcieni (tak samo jak umiejętne użycie źródeł światła) może optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenia.

Układ pomieszczeń ma wpływ na ludzi

Dobrze jest nie zapominać również o kwestii takiej jak układ pomieszczeń, chociaż uwzględnić go można wyłącznie na etapie projektowania budynku. Często popełnianym błędem jest takie projektowanie przestrzeni, że brak jest odpowiedniej przestrzeni życiowej dla mieszkańców (często dzieje się tak w budynkach o dużych, otwartych przestrzeniach).

Warto również pamiętać o tym, że odpowiednio zaprojektowany układ pomieszczeń, w połączeniu z przemyślanym usytuowaniem i orientacją budynku, może również zmienić panujące w nim warunki termiczne. Wykorzystuje to często tradycyjna architektura, choć dzisiaj również temat ten wraca do łask.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu – https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Previous ArticleNext Article