Biznes

Drewniane czy metalowe – jakie meble szkolne wybrać

Wybór odpowiednich mebli szkolnych może być trudny ze względu na dostępność różnych modeli mebli, oferowanych przez różnych producentów, jak i ze względu na materiały, z jakich je wykonano. Dlatego wybierając meble szkolne warto pamiętać o kilku zasadach.

Przeznaczenie jest najważniejsze

Meble szkolne do klas, pracowni naukowych, pracowni komputerowych, świetlic, szatni oraz do pokojów nauczycielskich – tak najczęściej podzielone są meble szkolne ze względu na ich przeznaczenie. I to właśnie ich przeznaczenie powinno przede wszystkim przesądzać o tym, czy w danej klasie pojawią się szafki metalowe czy drewniane, otwarte czy zamykane na zamki. W miejscach, w których z mebli często się korzysta, wskazane są materiały bardziej trwałe. Z tego powodu w szkolnych szatniach, ale również na korytarzach, gdzie znajdują się zamykane szafki skrytkowe oraz różnego rodzaju zamykane schowki, dominują szafy metalowe, odporne na zniszczenia. W pracowniach, w których uczniowie korzystają ze sprzętu pod nadzorem nauczyciela, można sięgnąć choćby po tapicerowane krzesła czy specjalne rodzaje biurek. Takie meble są wręcz nieodzowne w przypadku szkolnej pracowni komputerowej.

Kiedy wybierać meble regulowane

Uczniowie najczęściej korzystają ze szkolnych krzeseł i ławek. Wielu producentów mebli szkolnych odchodzi od dwuosobowych ławek na rzecz ławek dla jednej osoby, które coraz bardziej przypominają wygodny stolik z dodatkowym wysuwanym schowkiem czy szufladą. Szczególnie w szkołach podstawowych ważne jest, aby krzesła i stoliki były dostosowane do uczniów o różnym wzroście. Najlepiej w takich szkołach sprawdzają się krzesła i ławki o regulowanej wysokości, których wysokość można dostosować do wzrostu ucznia, aby w ten sposób zapewnić mu najbardziej optymalną pozycję do nauki. Takie meble są nieco droższe od mebli dostępnych w jednej, standardowej wysokości, jednak warto zainwestować choćby w kilka zestawów do siedzenia o regulowanej wysokości. Regulowane są również krzesła przeznaczone do pracowni komputerowych, przy czym takie krzesła są najczęściej krzesłami biurowymi z elementami tapicerowanymi.

Meble do świetlicy i szatni

W szkolnych świetlicach jednorazowo może przebywać nawet kilkudziesięciu uczniów, którzy muszą mieć zapewnione miejsce do nauki. W wielu szkołach świetlice szkolne w porze obiadowej wykorzystywane są również jako stołówki, dlatego muszą być wyposażone w długie stoły o dość szerokich blatach. Takie stoły różnią się od ławek szkolnych jedynie kształtem lub długością, bowiem najczęściej mają drewniane blaty oparte na metalowych stelażach. Na świetlicy sprawdzą się krzesła drewniane. Z kolei w szkolnej szatni ze względu na jej przeznaczenie najlepiej się sprawdzają długie ławki do siedzenia oraz metalowe szafki do przechowywania obuwia czy wierzchnich ubrań. Część szatni wykorzystuje wydzielone boksy, w których znajdują się jedynie wieszaki do pozostawienia ubrań czy butów na zmianę. Także takie rozwiązanie musi być rozwiązaniem trwałym, dlatego wskazane są wieszaki metalowe, zapewniające dłuższy czas wykorzystywania. W szatniach można za to wybrać drewniane ławki.
Krzesła szkolne oraz inne meble do szkoły znajdziesz na stronie MasterEdukacja.pl

Previous ArticleNext Article