Biznes

Drewniane czy metalowe – jakie meble szkolne wybrać

Wybór odpowiednich mebli szkolnych może być trudny ze względu na dostępność różnych modeli mebli, oferowanych przez różnych producentów, jak i ze względu na materiały, z jakich je wykonano. Dlatego wybierając meble szkolne warto pamiętać o kilku zasadach.

Przeznaczenie jest najważniejsze

Meble szkolne do klas, pracowni naukowych, pracowni komputerowych, świetlic, szatni oraz do pokojów nauczycielskich – tak najczęściej podzielone są meble szkolne ze względu na ich przeznaczenie. I to właśnie ich przeznaczenie powinno przede wszystkim przesądzać o tym, czy w danej klasie pojawią się szafki metalowe czy drewniane, otwarte czy zamykane na zamki. W miejscach, w których z mebli często się korzysta, wskazane są materiały bardziej trwałe. Z tego powodu w szkolnych szatniach, ale również na korytarzach, gdzie znajdują się zamykane szafki skrytkowe oraz różnego rodzaju zamykane schowki, dominują szafy metalowe, odporne na zniszczenia. W pracowniach, w których uczniowie korzystają ze sprzętu pod nadzorem nauczyciela, można sięgnąć choćby po tapicerowane krzesła czy specjalne rodzaje biurek. Takie meble są wręcz nieodzowne w przypadku szkolnej pracowni komputerowej.

Kiedy wybierać meble regulowane

Uczniowie najczęściej korzystają ze szkolnych krzeseł i ławek. Wielu producentów mebli szkolnych odchodzi od dwuosobowych ławek na rzecz ławek dla jednej osoby, które coraz bardziej przypominają wygodny stolik z dodatkowym wysuwanym schowkiem czy szufladą. Szczególnie w szkołach podstawowych ważne jest, aby krzesła i stoliki były dostosowane do uczniów o różnym wzroście. Najlepiej w takich szkołach sprawdzają się krzesła i ławki o regulowanej wysokości, których wysokość można dostosować do wzrostu ucznia, aby w ten sposób zapewnić mu najbardziej optymalną pozycję do nauki. Takie meble są nieco droższe od mebli dostępnych w jednej, standardowej wysokości, jednak warto zainwestować choćby w kilka zestawów do siedzenia o regulowanej wysokości. Regulowane są również krzesła przeznaczone do pracowni komputerowych, przy czym takie krzesła są najczęściej krzesłami biurowymi z elementami tapicerowanymi.

Meble do świetlicy i szatni

W szkolnych świetlicach jednorazowo może przebywać nawet kilkudziesięciu uczniów, którzy muszą mieć zapewnione miejsce do nauki. W wielu szkołach świetlice szkolne w porze obiadowej wykorzystywane są również jako stołówki, dlatego muszą być wyposażone w długie stoły o dość szerokich blatach. Takie stoły różnią się od ławek szkolnych jedynie kształtem lub długością, bowiem najczęściej mają drewniane blaty oparte na metalowych stelażach. Na świetlicy sprawdzą się krzesła drewniane. Z kolei w szkolnej szatni ze względu na jej przeznaczenie najlepiej się sprawdzają długie ławki do siedzenia oraz metalowe szafki do przechowywania obuwia czy wierzchnich ubrań. Część szatni wykorzystuje wydzielone boksy, w których znajdują się jedynie wieszaki do pozostawienia ubrań czy butów na zmianę. Także takie rozwiązanie musi być rozwiązaniem trwałym, dlatego wskazane są wieszaki metalowe, zapewniające dłuższy czas wykorzystywania. W szatniach można za to wybrać drewniane ławki.
Krzesła szkolne oraz inne meble do szkoły znajdziesz na stronie MasterEdukacja.pl

Previous ArticleNext Article
nowoczesne zestawy mebli ogrodowych zestawy do ogrodu kancelarie prawne katowice