Depilacja stosowana jest powszechnie przez większość kobiet bez względu na wiek. Coraz częściej stosują ją także mężczyźni. To efekt dbałości o estetyczny wygląd.
Depilacja laserowa
Sposobów na usunięcie niepotrzebnego owłosienia jest bardzo dużo. Najprostszym jest golenie włosów przy pomocy maszynki ręcznej lub elektrycznej. Metoda tania, ale mało skuteczna. Znacznie lepsze efekty przynosi depilacja za pomocą wosku na zimno (plastry) lub na gabinety. Efekty utrzymują się przez klika tygodni, ale zabieg jest bolesny i może wywołać podrażnienie skóry.
Najskuteczniejszym sposobem jest depilacja za pomocą lasera. Wytworzony przez niego promień światła kierowany jest na nasadę włosa, tam pochłaniany jest przez melaninę (barwnik mieszka włosowego), w wyniku wytworzonego ciepła cebulka włosa jest trwale niszczona, nigdy nie wyrośnie z niej nowy włos. Włosy rosną jednak w różnym okresie czasu, dlatego depilacja musi być powtórzona po okresie 4 tygodni. Podczas pierwszego zabiegu zniszczeniu ulega ok. 30% włosków, po drugim zabiegu pozbywamy się ich 80-92%.
Zalety depilacji laserowej
Oczywiście największą zaletą depilacji laserowej jest jej skuteczność. Dodatkowo do plusów możemy zaliczyć:
- bezbolesność,
- bezpieczeństwo,
- brak skutków ubocznych,
- usuwa włoski wrastające pod skórę,
- krótki czas zabiegów.
Wady depilacji laserowej
Sprawą oczywistą jest, że nie ma metod idealnych, każda ma zalety i wady, problemem jest, które z nich przeważają. W przypadku depilacji laserowej zalet jest zdecydowanie więcej. Do wad możemy zaliczyć:
- wysoką cenę – w zależności od miejsca depilacji cena waha się od 150 do 500 zł,
- przeciwwskazania – nie mogą jej stosować kobiety w ciąży, osoby z nowotworem i stanami zapalnymi skóry,
- konieczność stosowania się do wymogów przed i po zabiegu.
Wymogi przed i po zabiegu
Decydując się na zabieg laserowy należy zasięgnąć w gabinecie informacji jak będzie wyglądała depilacja Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin to bardzo popularne miasta tzw. turystyki medycznej. Dysponują siecią specjalistycznych gabinetów dysponujących najnowocześniejszymi urządzeniami laserowymi. To tam dowiemy się jak postępować przed zabiegiem i po zabiegu.
Najczęściej przed zabiegiem nie wolno się opalać, stosować samoopalaczy, depilować włosów innymi metodami, stosować ziół fotoalergicznych (dziurawiec, nagietek), należy unikać wszelkich skaleczeń i uszkodzeń skóry.
Natomiast po zabiegu skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie poprzez nawilżanie 2, 3 razy dziennie. Nie należy się opalać i stosować samoopalaczy, kosmetyków z zawartością alkoholu, gorących kąpieli i sauny.
Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://medicinemag.pl/.