Dla wielu osób stażowe rejsy po Bałtyku są niezapomnianą przygodą, która niejednokrotnie później wspominają przez całe swoje życie. To nie tylko doskonała przygoda, ale również i świetna nauka, procentująca w przyszłości.
Dlaczego właśnie rejsy stażowe?
Stażowe rejsy po Bałtyku pozwalają nie tylko na zdobycie niezbędnego w żeglarstwie doświadczenia, ale równie i podszkolenie już posiadanych przez siebie umiejętności. Co ważne, wszystkie godziny spędzone pod żaglami są w odpowiedni sposób udokumentowane. Czas spędzony pod żaglami zawsze mierzony jest w godzinach. Zapis godzinowy odnosi się zarówno do czasu spędzonego pod żaglami, jak i czasu spędzonego pod tak zwanym silnikiem. Zawsze zapis rejsu dokonywaniu jest przez kapitana dowodzącego daną załogą.
Rejsy stażowe mają wiele zalet i dają ich uczestnikom mnóstwo radości, a także doświadczenia, które szczególnie potrzebne będzie w walce o pozyskanie swojego pierwszego bądź już kolejnego patentu żeglarskiego. To cenne doświadczenie, procentująca w przyszłości w odbywaniu kolejnych, bardziej już samodzielnych rejsów po oceanach i morzach.
Jakie są najczęstsze trasy stażowych rejsów po Morzu Bałtyckim? Jak najskuteczniej zdobyć patent sternika?
Rejsy stażowe najczęściej organizowane są w cyklach tygodniowych bądź dwutygodniowych. Jeśli chodzi o te tygodniowe, to najczęściej rejs obywateli się na trasie obejmującej porty takie jak Kołobrzeg, Sassnitz, Kopenhaga czy Bornholm. W czasie takiego tygodniowego Resku stażowego wykonywanych jest około 80-100 godzin. W przypadku tych rejsów stażowych dwutygodniowych, robotę najczęściej obejmują porty takie jak Kołobrzeg, Sassnitz, Koge, Kopenhaga, Malmo, Trelleborg, Ystad, Karlskrona, Christianso czy Bornholm. W przypadku dwutygodniowych tejsowo stażowych można odbyć 160-200 godzin stażowych.
Nie każdy może ubiegać się o pozyskanie patentu sternika jachtowego. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią. Ponadto sternik morski musi mieć udokumentowanych co najmniej 200 godzin stażowych. Co ważne, godziny te nie mogą być uzyskane w jednym rejsie ( muszą być ich przynajmniej. Dopiero po spełnieniu określonych wszystkich tych warunków,zainteresowane pozyskaniem patentu sternika osoby mogą rozoot załatwianie wszystkich formalności z tym związanych.
Rejsy po Bałtyku organizuje Agencja Żeglarska Kubryk