Wsparcie socjalne rodzin jest bardzo ważnym elementem polityki każdego kraju. Sporo emocji wywołało wprowadzenie u nas programu „500+”, mimo iż spora część rodaków miała do czynienia z podobnym programem, realizowanym przez administrację niemiecką. Zasiłek rodzinny Kindergeld, w odróżnieniu od 500+, przysługuje na każde dziecko i jest to kwota nie niższa niż 190 euro. Procedura uzyskania tego świadczenia jest równie prosta jak u nas, przy czym można występować o wypłatę świadczenia za okres 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Co ważne – przed 2018 rokiem można było występować o zwrot sięgający 4 lat przed datą złożenia wniosku.
Jak wnioskować o Kindergeld?
Stosowny wniosek o Kindergeld, wraz z załącznikami, takimi jak akty urodzenia i małżeństwa, zaświadczenia o niepobieraniu świadczeń na terenie Polski czy też dokumenty podatkowe za poprzedni rok podatkowy, należy złożyć osobiście w Kasie Świadczeń Rodzinnych. Można tego również dokonać drogą pocztową lub też skorzystać z pomocy doradców podatkowych, którzy na podstawie naszego pełnomocnictwa złożą taki wniosek w naszym imieniu.
Ile czasu się czeka na decyzję?
Zwyczajowo czas oczekiwania na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia wynosi od dwóch do sześciu miesięcy. Urząd potrzebuje czasu, by wniosek zweryfikować, poinformować wnioskodawcę o ewentualnych brakach formalnych, które należałoby uzupełnić, jak również uzyskanie odpowiednich danych z polskich urzędów, by wykluczyć ubieganie się o świadczenie w sytuacji, gdy ono nie przysługuje.