Dom i Wnętrze

Jak pielęgnować kostkę brukową?

Kostka brukowa pozostaje jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy budowie ścieżek, podjazdów czy tarasów. W ostatnich latach również cenowo staje się ona konkurencyjna, a co tego możemy wybierać spośród bardzo bogatej oferty rozmiarów, wzorów czy kolorów. Kostkę produkuje się w kilku zestandaryzowanych grubościach, w zależności od tego, jak obciążona ma być w przyszłości nawierzchnia. Jednak niezależnie od tego, jak trwały wydaje się nam materiał, nie wolno zapominać o jego pielęgnacji. Zwłaszcza, że kostka brukowa nie jest odporna na działanie takich czynników zewnętrznych jak skoki temperatur, działanie mikroorganizmów czy nadmierne zawilgocenie powierzchni.
Sposoby czyszczenia i konserwacji kostki brukowej.
Choć brzmi to osobliwie, kostce zaszkodzić mogą zanieczyszczenia…W szczeliny (nierzadko pokryte porostami i mchem) dostaje się pył, a całość powierzchni może „ubarwić” zielony nalot. W wyniku zaniedbań istnieje ryzyko utraty właściwości antypoślizgowych. Kostkę myjemy przy pomocy ciśnieniowej myjki lub innego urządzenia tego typu, a także wykorzystując środki chemiczne (aby zredukować nalot). Zdarza się, szczególnie na podjeździe, że kostkę brukową znaczą różnego rodzaju plamy, często tłuste i trudne do usunięcia (jak olej silnikowy, smar). Właśnie wtedy środki chemiczne mogą być ratunkiem – jednak ich dobór powinien być poprzedzony konsultacją z fachowcem.
Aby zapobiec takim sytuacjom, kostkę w miejscach, w których grozi jej silne zabrudzenie, warto „zaimpregnować”. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane, a znacząco poprawia odporność materiału na zabrudzenia, wchłanianie zanieczyszczeń, ścieranie. Impregnatem jest specjalny preparat, którym wystarczy pokryć kostkę.
A co, jeśli na powierzchni pojawia się biały nalot? Tzw. „wykwity” nie są zjawiskiem nietypowym czy negatywnym. Wynikają z reakcji zawartego w wiązaniu betonowym wodorotlenku wapnia z dwutlenkiem węgla z powietrza. Wykwity znikają samoistnie (np. pod wpływem opadów deszczu), jednak można je też usuwać samodzielnie. Poza dbałością o nawierzchnie betonową konieczne jest też zwrócenie szczególnej uwagi na szczeliny. Gromadzą się w nich chwasty, których jednak lepiej nie usuwać manualnie – można w ten sposób uszkodzić konstrukcję kostki. Zamiast tego warto zaopatrzyć się w specjalny środek chwastobójczy, i zaaplikować go na powierzchnię. Czasami zachodzi też konieczność uzupełnienia w wypełnieniu szczelin – jeśli materiałem uszczelniającym był piasek. To konieczne dla zachowania stabilności podłoża, ale też jego estetycznego wyglądu.
Więcej informacji: http://www.pomtech.pl/praktyczne-porady.htm

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/otulacze-do-fotelika-samochodowego-dla-dzieci-na-lato-i-zime/otulacze-do-fotelika-samochodowego/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-softshell/ zobacz wiecej