Technologia

Wynajem pomp

Zasadę działania i przeznaczenie pompy byłby w stanie podać zapewne każdy z nas. W każdym razie, mianem pompy określamy urządzenie, które poprzez wytworzenie różnicy ciśnień, ma za zadanie umożliwienie transportu cieczy – zazwyczaj na wyższy poziom bądź ze zbiornika o mniejszym ciśnieniu do takiego, w którym panuje wyższe ciśnienie. Reasumując, pompy stosowane są wszędzie tam, gdzie przepływ naturalny nie jest możliwy.

Rodzaje i sterowanie pomp

Większość nowoczesnych rozwiązań to pompy sterowane elektronicznie, np. przez zaawansowany układ falownikowy, odpowiadający za utrzymanie zadanej prędkości silnika pompy. Zastosowanie regulatorów PID (funkcja dostępna w większości falowników) umożliwia uzależnienie prędkości i wydajności pompy od konkretnej wielkości nieelektrycznej – dobrym przykładem są tzw. deszczownie, czyli systemy nawadniania pól, w których prędkość pompy uzależniona jest od ciśnienia w rurociągu. Ponadto, zastosowanie falownika pomaga chronić pompę, zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przeciążeniowe i umożliwia dostosowanie krzywej prędkości podczas rozruchu i hamowania – w przypadku pomp zalecana jest krzywa kwadratowa, pozwalająca zmniejszyć pierwsze uderzenie wody.
Istnieje wiele rodzajów pomp. Wyróżnia się pompy wirowe i wyporowe. Te pierwsze można dodatkowo podzielić m. in. na pompy krętne i krążeniowe, przy czym obie grupy można podzielić na kilka kolejnych wykonań. Wśród pomp wyporowych rozróżniamy natomiast m. in. pompy z pierścieniem wodnym czy pompy peryferalne. Niezależnie od tego, dużą popularnością cieszy się wynajem pomp do wody. Przenośne zestawy pompowe czy też pompy wodne na wynajem to rozwiązanie bardzo wygodne. W momencie, w którym sami nie jesteśmy do końca pewni, jaki model jest nam potrzebny, dobra wypożyczalnia pomp z pewnością będzie w stanie pomóc nam dobrać konkretne wykonanie.

Wynajem pomp do wody

Pompy wodne na wynajem często stosowane są na przykład do odwodnienia placów budowy, obejścia kanalizacji czy transportu ścieków przemysłowych. Przydatne są także podczas odwadniania kamieniołomów. Pamiętajmy także, że każdy plac budowy żyje swoim życiem i nierzadko wymaga tymczasowego podłączenia niektórych instalacji, które ostatecznie zostaną rozebrane wraz z zakończeniem budowy. W takich przypadkach bardzo przydatne są wypożyczone urządzenia. Wynajem maszyn budowlanych – mowa nie tylko o pompach ale także o agregatach prądotwórczych, koparkach, glebogryzarkach czy nawet rusztowaniach – to bardzo popularny ostatnimi czasy trend, w który wpisuje się wiele firm, zarówno tych mniejszych jak i większych. Pozwala to wprowadzić znaczne oszczędności, związane choćby z faktem, że płacimy tylko za czas, w którym dane urządzenie jest faktycznie użytkowane, nie martwimy się także kosztami jego transportu.
W czasach w których firma zajmująca się wynajmem maszyn budowlanych czy wypożyczalnia pomp znajduje się w zasadzie w chyba każdym większym mieście lub w jego bezpośredniej okolicy, takie rozwiązanie jest zdecydowanie warte zastanowienia się.

Previous ArticleNext Article