Ciekawe

Tandem, jako wstęp do spadochroniarstwa

Skakanie ze spadochronem to niesamowite przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci miłośnika mocnych wrażeń. Adrenalina podnosi się wtedy do granic możliwości, a niezapomniane widoki sprawiają, że chce się wiecej.

Jak się za to zabrać?

Na rynku pojawiło się sporo firm oferujących przeżycia dla amatorów podniebnych wrażeń. Wystarczy, że wpiszemy szukaną frazę w przeglądarce Google i naszym oczom ukaże się szereg dostępnych możliwości w najbliższej okolicy. Po wykonaniu telefonu i umówieniu konkretnego terminu pozostaje nam w niecierpliwości oczekiwać na godzinę zero. Przeważnie skoki ze spadochronem organizowane są w sezonie wiosna-lato-jesień, ale zdarzają się również miłośnicy skakania w warunkach zimowych.

A jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa?

Jeśli ktoś się zastanawia, czy ze skokami spadochronowymi wiąże się ryzyko – odpowiedź brzmi: oczywiste tak. Jednak ze wszystkich sportów ekstremalnych, skok ze spadochronem wydaje się być najmniej niebezpieczny.

Skok asekurowany

Wszystko za sprawą instruktora, którego asysta umożliwi skakanie bez przygotowania merytoryczne-praktycznego. Ponadto nie są w tej sytuacji konieczne zaświadczenia o stanie zdrowia, a tylko oświadczenie zainteresowanego.
Skoki tandemowe, bo tak właściwie nazywa się ta forma podnoszenia adrenaliny, są więc wspaniałą możliwością na bezpieczne przeżycie czegoś niesamowitego.
Kolejnym pewnikien, który zagwarantuje nam maksimum bezpieczeństwa jest profesjonalny sprzęt sprawdzany każdorazowo po skoku przez wykwalifikowany personel.

System awaryjny

Każdy zestaw do skoku składa się, jak się okazuje, nie z jednego, a dwóch spadochronów. Pierwszy, standardowy otwierany jest przez skoczka na odpowiednim pułapie. Jeżeli jednak z jakiejś przyczyny nie będzie w stanie się otworzyć, mamy w zanadrzu spadochron awaryjny. Jest on na tyle inteligentną alternatywą, że może uruchomić się samoczynnie po przekroczeniu krytycznego pułapu. To rozwiązanie jest gwarantem bezpieczeństwa, np. w sytuacji zasłabnięcia skoczka.

Dla kogo skoki tandemowe na pewno nie są dedykowane?

Są oczywiście pewne ograniczenia dla chętnych wrażeń tego typu. Zdrowie, co prawda nie musi być potwierdzone aktualnymi badaniami lekarskimi, a wyłącznie sygnaturą zainteresowanego. Zdrowy rozsądek powinien jednak być naszym wewnętrznym hamulcem w sytuacji, gdy zmagamy się z chorobami układu krążenia (wada serca, nadciśnienie), układu oddychania (astma) i podobnymi, które będą istotnym przeciwwskazaniem dla skoku z wysokości.
Lęk wysokości to również znaczący przeciwnik skakania że spadochronem. Historia pamięta sytuacje, w których zdecydowany na skok klient rozmyślił się spojrzawszy w dół z wysokości samolotu. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze podpisując regulamin przed przywdzianiem kombinezonu, zrzekasz się zapłaconych pieniędzy w przypadku nie wykonania skoku. Po drugie osoba będąca w panice wysokościowej stanowić może istotne zagrożenie nie tylko dla siebie i instruktora, ale również pozostałych członków wyprawy, a nawet samego pilota.

Previous ArticleNext Article