Zdrowie i Uroda

Opadająca stopa – wsparcie w postaci ortezy

Opadająca stopa to bardzo uciążliwy objaw wielu zaburzeń neurologicznych i mięśniowych, uniemożliwiający sprawne chodzenie. Stopa zahacza o podłoże, obcierając o nie i hamując płynny chód. Aby zapobiec zanikowi mięśni, konieczny jest regularny ruch. Jak uskutecznić codzienną aktywność mimo problemu opadającej stopy?

Opadająca stopa – skąd się bierze?

Porażenie mięśni odpowiedzialnych za grzbietowe zginanie stopy lub uszkodzenie nerwu strzałkowego, powoduje osłabienie siły mięśniowej i nieprawidłowe opadanie stopy. Najczęściej objaw ten jest konsekwencją urazów kończyny dolnej lub kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a także udaru, stwardnienia rozsianego czy poliomyelitis. Chory kompensuje możliwość chodzenia tzw. „bocianim chodem”, czyli nadmiernym unoszeniem stopy zgiętej mocno w kolanie.

Sposoby na opadającą stopę

Najlepszym sposobem na usprawnienie stopy jest rehabilitacja, na jej efekty trzeba jednak poczekać. Doskonałym sposobem na natychmiastowe usprawnienie chodzenia i wzmocnienie stopy jednocześnie, są ortezy na opadającą stopę. Takie rozwiązanie umożliwia dynamiczne wsparcie dla stopy, z jednoczesną mobilizacją mięśni do pracy. Niezwykle lekka i ergonomiczna konstrukcja z włókna szklanego lub węglowego nie powoduje obciążenia kończyny dolnej, jednocześnie zapewniając stabilizację i funkcjonalność. Doskonałe walory mechaniczne ortezy na opadającą stopę ułatwiają chodzenie, oddając część energii w celu usprawnienia dynamiki chodu.

Orteza na opadającą stopę – charakterystyka

Wygodna konstrukcja wykonana z lekkich kompozytów obejmuje stopę, przebiega po zewnętrznej stronie stawu skokowego i przechodzi na przednią część goleni. Nie ogranicza to ruchu kości piętowej i ścięgna Achillesa. Odkryta pieta ma możliwość czynnego rozciągania ścięgna Achillesa i pobudzenia aparatu mięśniowego odpowiedzialnego za fizjologiczny chód. Możliwość ruchu oznacza wzmożone napięcie mięśni, a efekt działania tzw. pompy mięśniowej wspomaga krążenie krwi, dotlenienie tkanek i ich regenerację. Bezpośrednio uskutecznia to zabiegi rehabilitacji.
Ortezy na opadającą stopę cechują się wytrzymałością, odpornością na wilgoć i skrajne temperatury. Ich kompatybilność z fizjologicznym zakresem ruchu i możliwość dopasowania rozmiaru i stopnia sztywności ortezy, sprzyjają komfortowi użytkowania i braku otarć. Orteza zawsze powinna być stosowana z butem, w którym chory porusza się na co dzień. Przeciwwskazaniami do stosowania ortezy na opadającą stopę są owrzodzenia i żylaki podudzi, koślawość kolan, trwałe deformacje stopy oraz znaczna spastyka mięśni (III stopnia). Także znaczne obrzęki łydek mogą utrudniać korzystanie z ortez na opadającą stopę.
Profesjonalne ortezy kupisz w sklepie < a href="https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599">Megamedic.pl

Previous ArticleNext Article
zobacz zobacz https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/