Ciekawe

Ne zatajaj swojej choroby

Jak powszechnie wiemy, sport to zdrowie, ale czy każdy może uprawiać nurkowanie? Żyjemy w dobie wielkiego postępu technologicznego, więc wydawać by się mogło, że nasze możliwości są nieograniczone. Jednak w celu uniknięcia ewentualnych niebezpieczeństw, warto dmuchać na zimno.

Czy nurkowanie jest bezpieczne dla chorych na cukrzycę?

Dawniej osoba chorująca na cukrzycę miałaby duże ograniczenia, jeśli chodzi o nurkowanie, ale rozwój wiedzy na temat owej choroby oraz postęp technologii sprawiły, że uprawianie wielu rodzajów sportu, nie stanowi już większego problemu i diabetycy nie muszą czuć się wykluczeni.
Zgłaszając się do centrum nurkowania, należy wypełnić deklarację o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego rodzaju sportu. Okazuje się, że schodzenie pod wodę przez cukrzyka nie musi być czymś niebezpiecznym. W kieszeni diabetyka znajduje się glukoza, w razie spadku poziomu cukru we krwi, a znakiem niedocukrzenia pod wodą jest sygnał w postaci ułożonego palca wskazującego i kciuka w literę „L”.

Dlaczego dawniej nie można było nurkować z cukrzycą?

Wprowadzony zakaz nurkowania miał uchronić chorego przed niebezpieczeństwem w razie wystąpienia pod wodą silnego niedocukrzenia. Na szczęście po przeprowadzeniu badań, zakaz zniesiono, wprowadzając zalecenia, ograniczenia i limity bezpiecznego schodzenia pod wodę.
Przed otrzymaniem pozwolenia na nurkowanie, wypełnia się odpowiedni formularz, w którym należy opisać sposób leczenia cukrzycy w ciągu ostatnich lat, ilość epizodów ciężkiego niedocukrzenia, występowanie hospitalizacji związanych z leczeniem cukrzycy w czasie ostatniego roku czy też wszelkie powikłania choroby.
Jeśli chory przejdzie test pozytywnie, to może bezpiecznie uprawiać tą formę aktywności fizycznej. Oczywiście diabetyk ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość udzielonych w teście odpowiedzi. Zatajanie rzeczywistego stanu zdrowia, jest bardzo ryzykowne.

Czego bezwzględnie nie powinny robić pod wodą osoby chore na cukrzycę, a o czym należy pamiętać?

Bezpieczne nurkowanie jest możliwe dla diabetyków, o ile przestrzegają oni podstawowych zasad. Powinni oni unikać schodzenia na głębokość poniżej 30 metrów, przebywania pod wodą powyżej 60 minut, przestrzeni zamkniętych pond głową nurka typu jaskinia czy wnętrze wraku, zimnej wody, silnego prądu oraz sytuacji powodujących nadmierny wysiłek.
Przed zejściem pod wodę, nurek powinien mieć stabilne lub delikatnie rosnące stężenie cukru we krwi, czyli ok .150 mg/dl. Aby uzyskać pewność co do wyników, należy wykonać trzykrotne pomiary na 60 minut, 30 minut przed nurkowaniem oraz tuż przed wejściem do wody.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Previous ArticleNext Article