Technologia

Kłopoty z pralką – jak im zaradzić?

Każdy sprzęt kiedyś się zużywa i przestaje wykonywać swoją funkcję tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Nie inaczej dzieje się z pralką – codzienna eksploatacja sprawia, że urządzenie w końcu może odmówić posłuszeństwa. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy zamawiać nową pralkę – w większości przypadków wystarczy naprawa. Jakie usterki w przypadku pralki automatycznej zdarzają się najczęściej i jak im zaradzić?

Pralka przemieszcza się podczas wirowania

Kiedy w czasie wirowania pralka zaczyna „tańczyć” po łazience (o ile oczywiście nie jest w zabudowie), to znak, że jest nieprawidłowo wypoziomowana. Podłoga pod pralką musi być pozbawiona wszelkich nierówności – już w czasie instalacji powinniśmy sprawdzić to przy pomocy poziomicy. Jeżeli powierzchnia nie jest idealnie równa, należy wypoziomować pralkę, regulując jej nóżki. Dużo większym kłopotem jest brak wirowania, ponieważ może oznaczać zwarcie w silniku, awarię programatora lub zużycie szczotek komutatora. Wtedy najlepiej nie majsterkować samodzielnie i oddać pralkę do naprawy.

Bęben ani drgnie

Jeżeli po uruchomieniu pralki bęben nie chce się obracać, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy nie jest przeładowany. Jeżeli ta opcja odpada, wówczas problem może dotyczyć paska klinowego, który został zerwany (wtedy nadaje się już tylko do wymiany) lub zaczął się ślizgać – wtedy należy wyregulować naciąg. Przyczyną awarii bębna może być również korozja, jeżeli woda dostała się do jego łożysk.

Hałas podczas prania

Problem z łożyskami bębna objawia się również tym, że pralka zbyt głośno pracuje. Bęben jest wtedy poluzowany i może doprowadzić do przetarcia grzałki. Łożyska w takiej sytuacji muszą zostać wymienione na nowe. Aby tego dokonać, trzeba rozkręcić pralkę na części, więc warto od razu wezwać na pomoc fachowca, np. za pośrednictwem serwisu https://www.restartagd.pl/miasto/naprawa-agd-lublin/.

Pralka nie odprowadza wody

Jeżeli woda po praniu nie jest odprowadzana do kanalizacji, możliwe że w odpływie utworzył się zator spowodowany np. nagromadzeniem się cząsteczek piasku czy kłaczków z ubrań. Wówczas konieczne będzie wyczyszczenie przewodu odpływowego. Jednak najpierw warto sprawdzić pompę odpływową –być może zanieczyszczenia zatrzymały się właśnie tam i wystarczy wyczyszczenie filtra pompy. Dość częstą przyczyną pozostawania wody w pralce jest też kamień – możemy się go pozbyć domowymi sposobami, np. wlać ocet do bębna lub wsypać kilka opakowań sody oczyszczonej. Skutecznym rozwiązaniem będzie też kwasek cytrynowy wsypany do podajnika na proszek. Oczywiście pranie z tymi specyfikami wykonujemy „na pusty bęben”.

Woda pod pralką

Wyciek wody spod pralki to zazwyczaj sprawka pompy lub jej uszczelki pierścieniowej. Tę część, która uległa awarii, należy zastąpić nową. Jeżeli jednak pompa działa prawidłowo, woda może wyciekać z powodu zapchanego filtra – mógł się na nim utworzyć osad, który uniemożliwia właściwe funkcjonowanie. W takim wypadku regularne czyszczenie filtra powinno pomóc.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/historia-pojazdu-z-niemiec/ zobacz wiecej opensource.com